FORUMS

Top Forum Discussions

XperiaSP Locked Bootloader (LBL) Slimkat

63 posts
Thanks Meter: 786

By bagyusz, Member on 29th April 2014, 09:49 PM
Post Reply Subscribe to Thread Email Thread
20th March 2015, 06:29 AM |#551  
Allanitomwesh's Avatar
Senior Member
Flag Nairobi
Thanks Meter: 220

More
Will you be updating to SlimLP ? I like this ROM.

20th March 2015, 07:12 AM |#552  
Senior Member
Thanks Meter: 63

Donate to Me
More
Quote:
Originally Posted by Allanitomwesh

Will you be updating to SlimLP ? I like this ROM.

battery not charging do u face same? also battery backup is poor
21st March 2015, 11:25 AM |#553  
Senior Member
Thanks Meter: 63

Donate to Me
More
k everything is fine,, except 2 things
how to get glove mode or high touch sensitivity and how to remove arrow keys from keyboard on the navigation while typing
21st March 2015, 03:26 PM |#554  
Imtiaz369's Avatar
Senior Member
Thanks Meter: 40

More
AnyOne update it to 9.0
The Following User Says Thank You to Imtiaz369 For This Useful Post: [ View ]
7th May 2015, 05:17 AM |#555  
Member
Flag Toronto
Thanks Meter: 11

More
"Quiet Hours" not working
I am so used to "Quiet Hours" that I can't do without it anymore.

The Quiet Hours mode in this ROM doesn't work however. My phone is usually on vibrate and I turn on Quiet Hours from Quick Settings before going to bed. Turning it ON, however, only displays the icon next to my WiFi signal icon. But the LED indicator stays ON (on charge) and flashes if I get a notification during the night. Vibration doesn't get silenced either. Phone still vibrates when I receive phone calls or notifications. Even touch vibration doesn't get silenced.
14th June 2015, 03:45 PM |#556  
Junior Member
Thanks Meter: 0

More
Érintőképernyős probléma
Kedves Bagyusz!

Nekem karácsony óta van meg a telefon, teljesen meg voltam vele elégedve, egy okos, gyors, szép telefon.
Egy hete egyszercsak felélesztettem a kijelzőjét, és a képernyő egy középső sávja nem reagált semmiféle érintésre. Nagyon dühös voltam, újraraktam az egész telefont, mindent megpróbáltam, nem javult. Utána ovlastam itthoni és külföldi fórumokban, hogy ez egy gyakori hiba, van aki szerint a töltő okozza a gondot, van aki szerint az alumínium ház miatt van, én inkább az előzőre tippelnék, ugyanis vagy akkor hülyül meg ha épp töltöm, vagy ha már megvan hülyülve, és feldugom a töltőre, helyrejön.
Tök véletlenszerű az egész, van hogy hasnzálom egy darabig, aztán felélesztem a kijelzőt már nem működik, aztán magától helyre jön.

Ez a rom segíthet ezen a problémán? Ha szoftveres probléma akkor igen, nem? Vagy tudsz valami általános megoldást errE?

Köszönöm a segítségedet
Post Reply Subscribe to Thread
Previous Thread Next Thread
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes