• Introducing XDA Computing: Discussion zones for Hardware, Software, and more!    Check it out!

samsung apps, bypass root detection and more problems (like sms permiss of google services)

Search This thread
Dec 20, 2016
6
0
Hi, thanks for helping me in the last 10 years. I have new problems. I search on the internet for the solution but I didn't solve it. I decided to create a new thread because I think these are generic problems and not due to the creator of the rom.
Model: Samsung S7 Edge SM-G935F.
SO: LineageOS 18.1 Unofficial Stable
Root: magisk
current Status: only Telegram, games (no mod version) and whatsapp apps installed.
Problem 1: I'd like to use samsung apps, like Always on display (AOD), galaxy store, Samsung Game Launcher (or similar functionality that block notifications and buttons during game - popup panel, game mode).
Problem 2 (or 1.2?): I'd like to run galaxy apps on windows 10. I have android 11 but my smartphone is not recognized as such. I'm talking about NEW Windows 10 Your Phone functionality.
Problem 3: I tried to give all permissions to google play services, but when I click on SMS permission and other 2 the smartphone don't save my choose. All the day this service ask me the permission. Can I do this manually by file manager explorer?how can i do this?
Problem 4: I try to bypass root detection to use payments app (like google pay, pay4vend) but the magisk hide method is not working. I can't add credit card in Gpay. ING direct app is working without tricks.
I have searched a lot on the internet but I have not solved the problems. can you link me the best solutions?
if I restore stock android version and unblock root permission, can I solve the majority of this problems?
thanks for your help!
Andrea

Server Almaty

New member
Aug 1, 2021
1
0
Привет, спасибо, что помогали мне последние 10 лет. У меня новые проблемы. Я ищу решение в Интернете, но не нашел. Я решил создать новую ветку, потому что считаю, что это общие проблемы, а не из-за создателя рома.
Модель: Samsung S7 Edge SM-G935F.
ИСТОЧНИК: LineageOS 18.1 Неофициальная стабильная версия
Корень: magisk
Текущий статус: установлены только Telegram, игры (без версии мода) и приложения WhatsApp.
Проблема 1: я хочу использовать приложения Samsung, такие как Always on display (AOD), galaxy store, Samsung Game Launcher (или аналогичные функции, которые блокируют уведомления и кнопки во время игры - всплывающая панель, игровой режим).
Проблема 2 (или 1.2?): Я хочу запускать приложения Galaxy на Windows 10. У меня Android 11, но мой смартфон не распознается как таковой. Я говорю о НОВЫХ функциях вашего телефона в Windows 10.
Проблема 3: Я попытался предоставить все разрешения сервисам Google Play, но когда я нажимаю на разрешение SMS и другие 2, смартфон не сохраняет мой выбор. Весь день эта служба спрашивает у меня разрешения. Могу ли я сделать это вручную с помощью проводника файлового менеджера? Как я могу это сделать?
Проблема 4: я пытаюсь обойти обнаружение root, чтобы использовать приложение для платежей (например, google pay, pay4vend), но метод скрытия magisk не работает. Я не могу добавить кредитную карту в Gpay. Приложение ING direct работает без всяких хитростей.
Я много искал в Интернете, но не решил проблемы. вы можете связать мне лучшие решения?
Если я восстановлю стандартную версию Android и разблокирую разрешение root, смогу ли я решить большинство этих проблем?
Спасибо за вашу помощь!
Андреа
Магиск ставь там есть пункт скрытия рут прав