[UPDATED][28/11/2022][ROM][OFFICIAL][13][Thirteen]Pixel Experience for K30 Pro / Zoom / POCO F2 Pro [lmi/lmipro]

Search This thread

Tomogitarist

Senior Member
Nov 9, 2014
145
65
Android 13 update - Selfie camera not popping-up. Very serious issue

Does the camera pops up to the rest of you with A13 update?

Last edited:

aitor133

New member
Jul 24, 2022
1
0
instalado y sin errores, tenia problemas al iniciar el sistema despues de flashear con twrp, se soluciono flasheando el recovery por separado que esta dentro del paquete pixel experience. Sin duda la mejor custom rom, es genial! Espero que sigan haciendo este gran trabajo, muchas gracias a los desarrolladores, ¡excelente trabajo!👏👏👏

tomboy013

Member
May 13, 2022
19
2
Does the Immensity kernel work with this ROM?
Or do you have any recommendation for kernel to reach better battery life?
When I change my locations and use cellular data, battery life is poor. That wasn't problem with CrDroid and SparkOS.

farrayoles

Member
Mar 18, 2009
33
8
Hi, guys!

"Test driving" this ROM on a friend F2 Pro. All seems good, except front camera, that keeps poping up every few minutes, with no câmera using app open. Anyone facing same issue?

Thanks, everyone!

bodo_bence

Member
Mar 21, 2013
13
2
Felsőpakony
In few days the pixel launcher started to act laggy, I dont know if i set something to trigger this. After force stop, its normal for some time. Anyone experienced this?

Szabben0204

New member
Jan 3, 2013
2
0
In few days the pixel launcher started to act laggy, I dont know if i set something to trigger this. After force stop, its normal for some time. Anyone experienced this?
I use this build from last friday, after the first boot while apps installing and caching some lag occured. Reboot solved it.

(from your username i think you're hungarian, me too)
* hungarian comment intensifies*
Pár napja tesztelem, eddig semmi olyan nagyon különös hiba vagy akku merülés nem volt, igaz én clean install-t csináltam, első indítás után kicsit köhögött mire össze szedte magát, app update és install alatt micro laggok voltak, ujraindítás után ezeket nem tapasztaltam.
Érdemes az akkumulátor résznél az optimalizálás profilokat be állítani.
Esetleg kamera tuning ügyben tudok ajánlani pár dolgot ha érdekel!

bodo_bence

Member
Mar 21, 2013
13
2
Felsőpakony
I use this build from last friday, after the first boot while apps installing and caching some lag occured. Reboot solved it.

(from your username i think you're hungarian, me too)
* hungarian comment intensifies*
Pár napja tesztelem, eddig semmi olyan nagyon különös hiba vagy akku merülés nem volt, igaz én clean install-t csináltam, első indítás után kicsit köhögött mire össze szedte magát, app update és install alatt micro laggok voltak, ujraindítás után ezeket nem tapasztaltam.
Érdemes az akkumulátor résznél az optimalizálás profilokat be állítani.
Esetleg kamera tuning ügyben tudok ajánlani pár dolgot ha érdekel!
Hàt nekem az oldotta meg a dolgot, hogy letiltottam valami google serviceben lévő gls gle-t ami túlhasznàlta a processzort, amit jó pàr oldallal ezelőtt ebben a threadben olvastam, azóta szenzációs, röhögve kibírja a napot.
Kameràban lmc gcamet hasznàlok, és egy màsik threadben ajànlottak egy xml-t az ahogy néztem és amit hasznàlok, minden funkciójàt kihasználja a kamerànak, talàn a RAW képek nem 64 megapixelesek, de azt el tudom engedni.
A launcher laggot meg kiderült, hogy én okoztam, mert kernel aduitorral, egy másik kommentajànlàsra levettem mind a 8 magot powersave módra, azóta azt visszaàllítottam, akkuidő megmaradt rendesnek, és a lagg is eltünt.

Hi everyone.

I need to change the mcfg_sw.mbn file because the incoming call number is not displayed and VoWiFi is not working.

what i tried:
1. PDC tool from QPST - does not work any more.
2. EfsTools - does not see the phone. Drivers are installed, diagnostic port is open.
3. CIT menu * # * # 6484 # * # * - does not work.
4. Modem Config and MBNLoader - does not open

How can I change it?

In previous firmware, I used PDC for this. Everything started working as it should. Incoming numbers were displayed correctly and VoWiFi worked. Sorry for my English.

Top Liked Posts