Vodafone smart ultra 6

Search This thread

jutley

Senior Member
Mar 23, 2006
2,696
470
UK
Well i haven't seen a forum or topic on this amazing phone from vodafone with amazing specs below. The phone can also be unlocked from ebay for £3.75 confirmed by me as i have one.

Vodafone Smart Ultra 6 specifications:
Dimensions: 154 x 77 x 8.35mm
Weight: 159g
Processor: Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939, octa-core
Display: 5.5 inch Full HD (1080 x 1920)
Storage: 16GB, microSD (up to 128GB)
Memory: 2GB of RAM
Camera: 13Mp rear-facing LED flash, 5Mp front-facing
Operating system: Android 5.0, Lollipop
Battery: 3000mAh

QUICK REVIEW
First impressions:

1) Nippy little phone. Good quality screen - both bright and clear with little reflection.
2) Like the buttons below the screen - particularly the glowing centre button when I have a notification
3) After using for a few hours last night, impossible (for me) to use one handed. Do enjoy having large screen, but the size of device may take some getting used to. Think for me, I'd prefer a maximum of a 5inch screen. Didn't come as a surprise though as knew it was same size as iPhone 6 Plus
4) Appears well built, with no flex. Impressed with quality.
5) Played Monument Valley and Sonic Rush - both appeared fairly quick (although loading times were long, this may have been software.)
5) Overall, an absolute bargain at £125 if you can cope with size.

http://shop.vodafone.co.uk/shop/pay...u86605-grey?dfacid=1&cid=aff-aw-default-47868

Unlock Code

http://www.ebay.co.uk/itm/231517263748?clk_rvr_id=856351722907&rmvSB=true

Root Kingroot

http://androidxda.com/download-kingroot-application

Attachments

• vf_ultra_6_gr_lg_200x340.jpg
    vf_ultra_6_gr_lg_200x340.jpg
    13 KB · Views: 3,136
Last edited:

nomad16

Member
Jun 24, 2015
9
2
Unbrick pack for hard bricked vsu6 (for Qfill Rom)
My edit T60 qfil rom for vodafone smart ultra 6.Rom flash qfil flasher and unbirick phone.Go recovery and install custom rom and root.My english is so bad that I write turkish, so do not blame.
Arkadaşlar öncelikle bu yöntemin hard brick olmuş vodafone smart ultra 6 cihazını unbrick yapmak için kullanılabileceğini ifade etmek isterim. Cihazımın hard brick olması üzerine (ki cihazım açılmıyor ve recovery moda da girmiyordu. Şarja taktığımda ya da bilgisayara taktığımda şarj almıyor, home tuşunun ışığı yani bildirim ledi yanıyordu bilgisayarda aygıt yöneticisinde de Qualcom HS USB aygıtı olarak görünüyordu) yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda böyle bir yöntem geliştirdim ve cihazımı böylece unbrick yaptım. Şunu da önemle belirtmek isterim ki bu yöntem kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. Cihazınızda oluşabilecek herhangi bir sorundan dolayı mesuliyet kabul etmiyorum. Bu yöntemi geliştirmek için www.mobilkulup.com sitesinde bykaya27 arkadaşımızın paylaşmış olduğu Türkcell T60 Qfil romunu kullandım. Kendisine de paylaşımından dolayı teşekkür ediyorum.

Download Qualcomm Usb driver and install yor pc

https://mega.nz/#!cZkQgKRS!aHkajx2D779ahnqh_EOkv7azL7UeO4CgS0JN5sytqX8

Download Qfil and instal your pc.

https://mega.nz/#!MZ9iQIRA!p2Y9x0JSSDy9lGj0uFHn-lW14DyuxHh4DocBhxqVHf8

Qfil programının bu sürümü benim bilgisayarımda sorunsuz bir şekilde çalıştı ancak başka sürümleri ise çalışmıyordu. Ancak sizin bilgisayarınızda sorun olursa başka sürümlerini denemenizi öneririm. Daha sonra da bu adresten Türkcell T60 Qfil romdan vodafone smart ultra 6 için düzenlediğim Qfil romu indirin.

Download VSU6 Qfil rom (UNBRİCK PACK)

https://mega.nz/#!YMlylAzJ!A9XWvY1brQSFstReDpm8gTggIDMo2qdj1d0k-nh7ubA

Hard brick olmuş vodafone smart ultra 6 cihazınızı download moda yani aygıt yöneticisinde QualcomHS USB Com cihazı olarak görecek şekilde bilgisayara usb ile bağlayın. Bu işlem için çeşitli tuş kombinasyonlarını kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin ben Qfil programı ya da bilgisayar cihazı Qualcomm HS USB cihazı olarak görene kadar Power + ses açma + ses kısma tuşlarının hepsine basarak yapıyordum. Qfil programı ya da bilgisayar cihazı Qualcomm HS USB cihazı olarak gördükten sonra tuşları bırakarak Qfil programı ile normal yükleme yapıyorum. Burada Qfil programı ile yüklemenin nasıl yapıldığını uzun uzadıya anlatmayacağım zira sitede de var internette de var. Qfil ile yükleme işlemi bittikten sonra usb kabloyu çıkarıp power tuşuna 5 saniye kadar basılı tutup bırakın. Sonra power tuşuna basıp cihazı açmayı deneyin. Eğer sistem açılırsa ne ala. Yok açılmaz ise Vodafone smart ultra 6 sd card romunu sd card aracılığı ile kurmanız gerekecektir. Ben sd card romdaki system klasörünü system.img şeklinde paketleme işinden pek anlamadığım için sd card dan orijinal sistemi yüklemeyi tercih ettim ve paketteki rawprogram0.xml dosyasını da ona göre düzenledim. Eğer siz system.img dosyasını oluşturup eklemek isterseniz aklınızda bulunsun rawprogram0.xml dosyasına ilgili satırı eklemeniz gerekir.( notepad++ programı ile düzenleyebilirsiniz.)

Bu aşamada orijinal sistemi yükleyip marsmallow’a güncelledikten sonra cihazı root yapmak için twrp yüklemek gerekecektir. Bunun için de Qfil programı işimizi görecektir. Öncelikle bu dosyayı indirin.

Download Pack is Qfil install TWRP pack (For orijinal marsmallow)

https://mega.nz/#!oB0V2KiB!X7daokxhM1XpiZoSebq5f-wwau4byED60ExCp8tDFG4

ve Qfil programı ile yükleyin. Böylece cihaza TWRP yüklemiş olacaksınız. Daha sonra da twrp’den yüklemek üzere bu dosyayı indirin
Download pack is TWRP root pack for marsmallow

https://mega.nz/#!cMNQHBgJ!naklNI7kaoiZz_JaZVcECBx9gFjyjpb4IsTkjffh2VM

ve twrp’den yükleyin. Yükleme işleminden sonra cihazı açın. Açılış biraz uzun sürebilir ANDROİD yazısı iki kere geleblir bekleyin. Cihaz açılınca orijinal marsmallow romu root’lamış olursunuz.

Arkadaşlar ben bütün bu anlattıklarımı kendi cihazımda uyguladım ve uyguladığım şekli ile anlattım. Ancak sizin cihazınızda aynı şekilde mi olur farklı şekilde mi olur o kadarını bilecek kadar uzman olmadığım için baştan da uyardığım gibi mesuliyet kabul etmiyorum. Ayrıca bu paylaşımım bireysel kullanıcılara analarının ak sütü gibi helâldir. Teknik servislere vs ise hakkımı helâl etmiyorum. Çünkü hiçbir emek sarf etmeden başkalarının emeği üzerinden haksız kazanç elde etmektedirler.

Last edited:

rakibim007

New member
Jan 14, 2018
1
0
Used one from this pack: (don't remember which one and source (uploaded to my dropbox))
dropbox.com/s/qko5x1kojz3dkvg/vodafone%20ultra%206%20adb%20driver.zip?dl=0

Phone name in device manager : ZTE Handset ADB Interface.
Works fine with Eclipse.

(don't forget to check that stupid MTP option in settings -> storage)

thank you so much ♥ you saved my life in 2018 ^^

snailer

Member
Jan 13, 2011
34
5
Thanks nomad that's really helpful.
I'm trying to get around the Google account lock on my nephew's phone - he can't remember which account & password he used so I can't restart the phone on a new account.
I'll try this what you've done & wipe it completely
Hopefully the links still work...

golden_shot

New member
Mar 14, 2011
4
0
Huge THANX

Unbrick pack for hard bricked vsu6 (for Qfill Rom)
My edit T60 qfil rom for vodafone smart ultra 6.Rom flash qfil flasher and unbirick phone.Go recovery and install custom rom and root.My english is so bad that I write turkish, so do not blame.
Arkadaşlar öncelikle bu yöntemin hard brick olmuş vodafone smart ultra 6 cihazını unbrick yapmak için kullanılabileceğini ifade etmek isterim. Cihazımın hard brick olması üzerine (ki cihazım açılmıyor ve recovery moda da girmiyordu. Şarja taktığımda ya da bilgisayara taktığımda şarj almıyor, home tuşunun ışığı yani bildirim ledi yanıyordu bilgisayarda aygıt yöneticisinde de Qualcom HS USB aygıtı olarak görünüyordu) yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda böyle bir yöntem geliştirdim ve cihazımı böylece unbrick yaptım. Şunu da önemle belirtmek isterim ki bu yöntem kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. Cihazınızda oluşabilecek herhangi bir sorundan dolayı mesuliyet kabul etmiyorum. Bu yöntemi geliştirmek için www.mobilkulup.com sitesinde bykaya27 arkadaşımızın paylaşmış olduğu Türkcell T60 Qfil romunu kullandım. Kendisine de paylaşımından dolayı teşekkür ediyorum.

Download Qualcomm Usb driver and install yor pc

https://mega.nz/#!cZkQgKRS!aHkajx2D779ahnqh_EOkv7azL7UeO4CgS0JN5sytqX8

Download Qfil and instal your pc.

https://mega.nz/#!MZ9iQIRA!p2Y9x0JSSDy9lGj0uFHn-lW14DyuxHh4DocBhxqVHf8

Qfil programının bu sürümü benim bilgisayarımda sorunsuz bir şekilde çalıştı ancak başka sürümleri ise çalışmıyordu. Ancak sizin bilgisayarınızda sorun olursa başka sürümlerini denemenizi öneririm. Daha sonra da bu adresten Türkcell T60 Qfil romdan vodafone smart ultra 6 için düzenlediğim Qfil romu indirin.

Download VSU6 Qfil rom (UNBRİCK PACK)

https://mega.nz/#!YMlylAzJ!A9XWvY1brQSFstReDpm8gTggIDMo2qdj1d0k-nh7ubA

Hard brick olmuş vodafone smart ultra 6 cihazınızı download moda yani aygıt yöneticisinde QualcomHS USB Com cihazı olarak görecek şekilde bilgisayara usb ile bağlayın. Bu işlem için çeşitli tuş kombinasyonlarını kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin ben Qfil programı ya da bilgisayar cihazı Qualcomm HS USB cihazı olarak görene kadar Power + ses açma + ses kısma tuşlarının hepsine basarak yapıyordum. Qfil programı ya da bilgisayar cihazı Qualcomm HS USB cihazı olarak gördükten sonra tuşları bırakarak Qfil programı ile normal yükleme yapıyorum. Burada Qfil programı ile yüklemenin nasıl yapıldığını uzun uzadıya anlatmayacağım zira sitede de var internette de var. Qfil ile yükleme işlemi bittikten sonra usb kabloyu çıkarıp power tuşuna 5 saniye kadar basılı tutup bırakın. Sonra power tuşuna basıp cihazı açmayı deneyin. Eğer sistem açılırsa ne ala. Yok açılmaz ise Vodafone smart ultra 6 sd card romunu sd card aracılığı ile kurmanız gerekecektir. Ben sd card romdaki system klasörünü system.img şeklinde paketleme işinden pek anlamadığım için sd card dan orijinal sistemi yüklemeyi tercih ettim ve paketteki rawprogram0.xml dosyasını da ona göre düzenledim. Eğer siz system.img dosyasını oluşturup eklemek isterseniz aklınızda bulunsun rawprogram0.xml dosyasına ilgili satırı eklemeniz gerekir.( notepad++ programı ile düzenleyebilirsiniz.)

Bu aşamada orijinal sistemi yükleyip marsmallow’a güncelledikten sonra cihazı root yapmak için twrp yüklemek gerekecektir. Bunun için de Qfil programı işimizi görecektir. Öncelikle bu dosyayı indirin.

Download Pack is Qfil install TWRP pack (For orijinal marsmallow)

https://mega.nz/#!oB0V2KiB!X7daokxhM1XpiZoSebq5f-wwau4byED60ExCp8tDFG4

ve Qfil programı ile yükleyin. Böylece cihaza TWRP yüklemiş olacaksınız. Daha sonra da twrp’den yüklemek üzere bu dosyayı indirin
Download pack is TWRP root pack for marsmallow

https://mega.nz/#!cMNQHBgJ!naklNI7kaoiZz_JaZVcECBx9gFjyjpb4IsTkjffh2VM

ve twrp’den yükleyin. Yükleme işleminden sonra cihazı açın. Açılış biraz uzun sürebilir ANDROİD yazısı iki kere geleblir bekleyin. Cihaz açılınca orijinal marsmallow romu root’lamış olursunuz.

Arkadaşlar ben bütün bu anlattıklarımı kendi cihazımda uyguladım ve uyguladığım şekli ile anlattım. Ancak sizin cihazınızda aynı şekilde mi olur farklı şekilde mi olur o kadarını bilecek kadar uzman olmadığım için baştan da uyardığım gibi mesuliyet kabul etmiyorum. Ayrıca bu paylaşımım bireysel kullanıcılara analarının ak sütü gibi helâldir. Teknik servislere vs ise hakkımı helâl etmiyorum. Çünkü hiçbir emek sarf etmeden başkalarının emeği üzerinden haksız kazanç elde etmektedirler.

Dostum baştacısın cok teşşekür ederim.

Top Liked Posts

• There are no posts matching your filters.
  • 18
    Just thought I'd leave this here (sorry for the image sizes) :)

2sbakpl.jpg

wwheed.jpg

aczdi1.jpg

It boots, camera, wifi, phone etc doesn't work but then it wouldn't because I haven't done any work on the sensors yet, but it boots, so now the fun begins.

oh and I don't even use the phone anymore, got my oneplus two now but I'm determined to get the su6 running cm12 cos I don't like being defeated lol

please don't ask for eta or a build 'cos you won't get a reply sorry :) I'm only posting because I want to show all is not lost.
    13
    I haven't had any time since test2 to do any work on the rom but this weekend I hope to at least get sound working.

Then I want to fix the kernel tags & ramdisk issue so I can get back to using kernel source as opposed to a pre-compiled kernel I did back in september, then it will be time to open up the device tree for others to grab and fork and help fix issues.
    10
    I've been messing around building for the oneplus two and I had a bit of a eureka moment and managed to get a much better build for the SU6.

So here is a link to my first test build if anyone wants to just see cm12 on their SU6. phone and wifi work...

MAKE SURE YOU HAVE A FULL TWRP BACKUP OF STOCK ROM SO YOU CAN RESTORE

I know there are bugs so please don't post this doesn't work etc, cos I know. :)

http://151.80.43.196/cm-12.1-20151007-UNOFFICIAL-p839v55_TEST2_lonespeaker.zip - TEST2: modified boot img.

Major Bugs:
    No Sound
    No Camera
    No Button LED
    No Haptic Feedback

If you don't know how to install TWRP and do a FULL BACKUP then this is not for you, sorry!

I know how impatient people can be on XDA so please don't hassle me about how soon stuff will get fixed, because I'm less likely to fix it if I get annoyed :)

I'll post up sources later today once I have got them tidied up a bit and I'm sure the build works for others. But for the record some of the work is from the Huawei G620 device tree, moto xplay and my own stuff, all hacked together somehow - so needs lots of tidying up to make a fully working SU6 rom.

2q99v1z.png

9
    Well here's something for your amusement.

Resurrection Remix 5.5.9
    sources: vendor device

Should work on top of 5.1.
    Probably won't work on 5.0

usual things apply, wipe everything, warranty now void, i take no responsibility for bricking your phone, yadda yadda.

Working: Wifi, bluetooth (well it pairs with my other phone), NFC (makes a sound when tapping phones together)
    Not working: camera.
    unknown (but i doubt it) phone,data

Known issue: CPU's aren't correctly initialized, so the initial boot takes ages, i suggest once its completed you enable them in the Kernel Adiutor and select a governor.
    8
    CM-12.1 for ZTE/p839v55

Hi There.

For anyone adventurous enough I have a build of CM-12.1 for the SU6, its a very early days but it "works for me" build. So i figured its time to get some more eyes on it. Standard disclaimer applies: "Any warranty you still had is now void. I take no responsibility if your device get bricked".

Only attempt installation if you know what you are doing.

Rules
    1. I will not answer any questions about getting root or installing recovery.
    2. I will not be your personal google search assistant.
    3. If you don't know what you are doing and you try installing this and have problems I will most likely ignore you.
    4. Don't ask for anything remotely resembling an ETA, I will ignore you.

Now on to the fluffier stuff.
    I had a build installed on my phone last night in airplane mode, there was 0% battery drain overnight, so that bodes well.

Things that work for me:
    • WiFi
    • sensors (magno, accel)
    • opengapps/pico

Things that don't quite work:
    • notification backlight ( you can poke values into bln/brightness to turn it on )

Things that don't work:
    • camera
    • remounting / rw

Things I can't test (no SIM)
    • phone
    • 3g 4g

I'm not going to give detailed installation instructions, suffice it to say, its the usual:
    • TWRP backup before you start and keep it safe somewhere
    • wipe all
    • install zip.
    • install gapps
    • reboot

Download is here: ZTE-p839v55
    My initial phone came with a UK build of 5.0.2, if your's is different I don't know if it'll work, you tell me.

There will be bugs, that is a given, if you find something get a logcat from boot up and provide a detailed description of what you did and what happened. Also any relevant /data/tombstones/* files might be useful.

I will update this post with links to the sources in a couple of days once it's cleaned up and committed.
    If someone could look into getting us a dedicated xda forum then that would be great.

Thanks go to @lonespeaker @lightwars, i wouldn't have gotten this far without their input. Cheers peeps :)